Winda towarowa to uniwersalne i praktyczne urządzenie, które można zainstalować niemalże w każdym obiekcie użytkowym. W tym konkretnym przypadku oferta polskiego rynku jest naprawdę bogata i różnorodna. W sprzedaży znajdują się różne modele dźwigów towarowych, co pozwala na dopasowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb prowadzonego przedsiębiorstwa. Zastanawiasz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy zakupie dźwigu towarowego? Jak wygląda proces montażu oraz obsługa tego rodzaju wind?

Rodzaje wind towarowych
Zanim skupimy się na omówieniu poszczególnych rodzajów dźwigów towarowych, to na wstępie pokrótce objaśnimy, na czym tak naprawdę polega istota działania tego typu urządzeń. Jak sama nazwa wskazuje, są to windy przystosowane wyłącznie do przewozu towarów o różnych gabarytach i wadze. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzna konstrukcja, która może nieco się różnić w zależności od wybranego modelu.
Jeżeli chodzi o dostępne rodzaje dźwigów towarowych, to wyróżniamy tutaj:
– windy towarowe serii A,
– windy towarowe serii C,
– windy towarowe serii D,
– windy towarowe serii Z,
– platformy towarowe.

Windy towarowe występują w czterech standardowych rozmiarach. Małe urządzenia dźwigowe określane często mianem “potrawówek”, najczęściej stosowane są w lokalach gastronomicznych, biurach, barach, aptekach, szpitalach, a także domach prywatnych. Umożliwiają one transport niewielkich i lekkich ładunków takich jak: gotowe potrawy, produkty spożywcze, brudne naczynia, środki medyczne itp.
Z kolei duże windy towarowe ze względu na nieco bardziej rozbudowaną konstrukcję, odnajdą zastosowanie między innymi w hurtowniach, magazynach, halach produkcyjnych itp. Idealnie sprawdzają się w przypadku przewozu ciężkich ładunków o znacznie większych gabarytach.
Platformy towarowe to urządzenia o wyjątkowo wysokim udźwigu, których wytrzymała i solidna konstrukcja pozwala na przewóz palet, wózków widłowych itp.
W zależności od wybranego rodzaju maksymalny udźwig wind towarowych waha się w granicach od 50 do 300 kg. Jeżeli chodzi o platformy, to w sprzedaży dostępne są urządzenia o maksymalnym udźwigu wynoszącym 300 – 2500 kg.
Montaż i obsługa urządzenia dźwigowego
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać proces, instalowania dźwigu towarowego nie jest skomplikowany, zwłaszcza jeżeli winda ma zostać zamontowana w istniejącym już szybie. Równie prosta jest obsługa wind towarowo-gastronomicznych oraz platform. Zazwyczaj wyposażone są one w zewnętrzny panel sterujący, na którym umieszczonych zostało zaledwie kilka podstawowych przycisków, co zdecydowanie ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych zatrudnionym pracownikom.

https://www.windy-towarowe.pl/

0