Projekt domu to gwarancja uzyskania komfortowego rozkładu pomieszczeń, dzięki któremu możemy znaleźć maksymalną wygodę codziennego funkcjonowania.

W zależności od indywidualnych potrzeb i wymagań przyszłych domowników, jak również stosowanego nasłonecznienia, uzyskania określonych stref użytkowych czy klarownej komunikacji warto dobrze przemyśleć rozwiązania projektowe, które pomogą uzyskać rewelacyjną całość.
Na co warto zwrócić uwagę kreując projekt? Jak stworzyć dom funkcjonalny i przytulny?

Naturalna energia słoneczna, jako sposób na wyjątkowy klimat we wnętrzach
Doskonale opracowany projekt domu powinien zadbać o to, aby pomieszczenia, w których przebywamy najczęściej – jak salon czy jadalnia, były zlokalizowane w miejscu, w którym będą doskonale nasłonecznione przez większą część dnia. Najczęściej znajdują się one zatem w południowo-zachodnich częściach domu. Wykorzystanie naturalnej energii jest kluczowe dla odpowiedniego dogrzania wnętrz w okresie zimowym, stąd warto postawić tutaj również na większe okna.
Łazienki itp. pomieszczenia najlepiej umieszczać w rejonie północnym lub od strony północno-zachodniej, gdyż są one wnętrzami typowo technicznymi, które nie wymagają szczególnego doświetlenia. Warto również pamiętać, że w przypadku tego rodzaju zakątków domu, znaleźć można również mniejsze okiennice w porównaniu do tych w częściach dziennych domu.
W przypadku kuchni, warto usytuować ją blisko jadalni czy salonu, jednak nie należy lokalizować jej bezpośrednio od strony południowej, gdyż może powodować nazbyt intensywne nagrzewanie się pomieszczeń podczas gotowania. Kuchnia doskonale sprawdzi się również w pobliżu wejścia głównego do domu, co pozwoli na bardziej komfortowe obserwowanie tego, kto przybywa do nas w odwiedziny.
Dobrze rozplanowana przestrzeń wewnątrz domu, oparta na umiejscowieniu budynku względem części świata to opcja pozwalająca oszczędzić sporo na ogrzewaniu domu, gdyż poza wygodą codziennego użytkowania, wpływa również na zwiększenie parametrów energooszczędnych naszego domu.

Strefy domu – dzienna i nocna
Odpowiedni projekt domu powinien zadbać również o odpowiednie dopasowanie wnętrza pod kątem stref. Wydzielenie strefy dziennej, która będzie otwarta i obejmująca kuchnię, salon i toaletę, jadalnię i gabinet, a także części nocnej odizolowanej od reszty, pomoże zachować harmonię codziennego funkcjonowania. Strefa nocna obejmie wówczas sypialnię, pokoje dla dzieci, schowki, garderoby i łazienkę. Sprawdzić może się również dodatkowa strefa gospodarcza z pralnią, kotłownią czy spiżarnią.

0