Jednym z najczęściej instalowanych urządzeń dźwigowych dla osób z ograniczoną zdolnością ruchową są krzesła schodowe. Ich głównym zadaniem jest umożliwienie seniorom oraz niepełnosprawnym swobodnego poruszania się po domu, w którym to znajdują się schody. Jak w prosty sposób pokonać tę barierę architektoniczną przy pomocy profesjonalnego sprzętu?
Komfort, wygoda i bezpieczeństwo w jednym
O czym wspominaliśmy na samym wstępnie krzesła schodowe, są specjalistycznymi urządzeniami dźwigowymi stworzonymi z myślą o poprawie jakości życia osobom starszym oraz tym poruszającym się na wózku. Obecność tego urządzenia w domu, znacznie zwiększa komfort i wygodę podczas wykonywania codziennych prostych czynności, w tym schodzenia i wchodzenia po schodach. Krzesła schodowe są urządzeniami przystosowanymi do zamontowania wewnątrz domu oraz wielu innych obiektach użytkowych, takich jak np. szpitale, domy opieki, ośrodki rehabilitacyjne, sanatoria itp.
Montaż i obsługa
Zastanawiasz się, jak przebiega i ile czasu zajmuje instalacja krzesła schodowego? Wbrew pozorom nie jest to tak skomplikowany i czasochłonny proces jakby mogło nam się wydawać. Jedną z największych zalet w przypadku tego typu urządzeń jest brak konieczności naruszania zastałej konstrukcji architektonicznej schodów. Co znacznie skraca czas realizacji montażu, a dodatkowo w dużym stopniu ułatwia ewentualny późniejszy demontaż krzesła schodowego. Urządzenie to porusza się przy pomocy mechanizmu samoobsługowego, poruszając się po wyznaczonym torze. Szyny mogą zostać zainstalowane wzdłuż schodów biegnących po linii prostej bądź też schodów krętych.
Jeżeli chodzi o samą obsługę krzesła schodowego dla osób starszych i niepełnosprawnych, to jest ona bardzo prosta i intuicyjna. W większości przypadków urządzenie posiada panel sterujący, na którym znajduje się zaledwie kilka podstawowych przycisków, co z kolei pozytywnie przekłada się na użytkowanie sprzętu. Niezwykle istotnym aspektem jest także umiejętność prawidłowego korzystania z urządzenia. Przed naciśnięciem przycisku “start” konieczne jest zapięcie pasów bezpieczeństwa. Co więcej, w trakcie zarówno zjazdu, jak i wjazdu sylwetka powinna być prosta, niewskazane jest również wykonywanie niespokojnych i gwałtownych ruchów.
Podsumowując, krzesła schodowe są świetnym rozwiązaniem w przypadku osób borykających się z dysfunkcją układu ruchu – seniorów, niepełnosprawnych oraz chorych zmagających się ze schorzeniami, które utrudniają bądź uniemożliwiają im samodzielne poruszanie się po schodach.

https://www.winda-schodowa.com.pl/

0