Osoby niepełnosprawne poza tym, że jeżdżą na wózku inwalidzkim tak naprawdę nie różnią się niczym od tych ludzi, którzy nie muszą korzystać z żadnego wspomagania, by mogli realizować się na co dzień. Osoby niepełnosprawne mają takie same marzenia i pragnienia, dlatego też warto sprawić, by stały się one bardziej realne, a potrzeba do tego tak naprawdę bardzo niewiele. Wystarczy tylko wyposażyć mieszkanie w nowoczesne rozwiązania, które ułatwią poruszanie się na wózku po dostępnej przestrzeni.

Nowoczesne mieszkanie urządzone dla osoby niepełnosprawnej
Nowoczesne mieszkanie urządzone dla osoby niepełnosprawnej

Bardzo ważne jest też to, by odpowiednio dostosować poszczególne przedmioty codziennego użytku do wysokości, na jaką sięga osoba będąca na wózku inwalidzkim. Istotne jest też dobre rozlokowanie pomieszczeń, z uwzględnieniem ich szerokości i funkcjonalności. Przydają się takie elementy wyposażenia wnętrz, jak wisząca muszla toaletowa. Dzięki niej osoba na wózku nie ma większych problemów z przeniesieniem ciężaru ciała na muszlę, jeśli oczywiście ten przedmiot codziennego użytkowania znajduje się na odpowiedniej wysokości.

W łazience, jak i w toalecie przyda się takiej osobie również podwieszana umywalka. Taki element wyposażenia łazienki, bądź toalety ułatwi mycie rąk, tym bardziej jeśli będzie bez postumentu. Wtedy można mieć pewność, że osoba na wózku będzie miała gdzie podziać nogi, gdy podjedzie do umywalki. W sprzedaży można też znaleźć takie produkty, które są wyposażone w specjalne miejsce, gdzie można oprzeć łokcie, a także w baterię z fotokomórką.

Jeśli chcemy wziąć pod uwagę potrzeby osoby niepełnosprawnej, warto już na etapie projektowania domu uwzględnić praktyczne dla niej rozwiązani
Jeśli chcemy wziąć pod uwagę potrzeby osoby niepełnosprawnej, warto już na etapie projektowania domu uwzględnić praktyczne dla niej rozwiązani

Problematyczna w łazience może być też kąpiel. Jeśli osoba niepełnosprawna nie posiada specjalnej wanny, trudno jej będzie samodzielnie poradzić sobie z przeniesieniem swojego ciała do wanny. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc drugiej osoby. Jednak i w takim przypadku można znaleźć rozwiązanie w postaci podnośnika wannowego. Tego typu urządzenie jest niezwykle komfortowe, ponieważ można nim łatwo sterować za pomocą pilota. Takie konstrukcje mają zwykle obniżane siedzisko w sposób stopniowy, więc zawsze uda się dostosować taki podnośnik do własnych potrzeb.

 

Najwięcej jednak trudności sprawia osobom niepełnosprawnym pokonywanie schodów. By ułatwić im, a wręcz umożliwić schodzenie i wchodzenie po schodach, warto zdecydować się na przykład na krzesło przyschodowe. To bardzo wygodny sposób na szybki zjazd, bądź wjazd po schodach, gdy w pobliżu nie ma nikogo, kto mógłby w bezpieczny sposób pomóc pokonać tę przeszkodę. Jest to dobry pomysł, jeśli w domu, bądź przed wejściem znajdują się proste schody, jednobiegowe.

2