Pianka tapicerska to znana również pod nazwą gąbki tapicerskiej, niezwykle elastyczna pianka, którą wykonuje się z poliuretanu, dostępnego w różnych gęstościach oraz sztywności, dzięki czemu, możliwe jest jej obszerne zastosowanie w zróżnicowanego rodzaju działaniach.

Tego typu materiał funkcjonalny to również niezwykle skuteczny izolator, który zyskał swoje właściwości dzięki działaniu, które wynika z połączenia polikarbaminianu z wodą, a także ich późniejszej dekarboksylacji. Nowoczesne pianki tapicerskie uzyskują zatem wyjątkowe właściwości, które pozwalają na ich bardzo szerokie zastosowanie.

Forma pianki tapicerskiej
Piankę tapicerską można uzyskać w arkuszach, które pozwalają na jej maksymalnie ekonomiczne wykorzystanie, a co za tym idzie również bardzo komfortowy transport. Najpopularniejsze rozmiary arkuszy to te 200 na 120 centymetrów, a ich grubości oscylują od 0,5 do 12 centymetrów. W tej klasycznej formie, materiał pianki doskonale sprawdza się w produkcji tapicerek drzwiowych, tapicerce samochodowej, w tworzeniu tapicerowanych mebli, a także samodzielnych materaców.
Na rynku znaleźć można również piankę tapicerską w blokach, płytach, kształtkach zwykłych, konturowanych lub o powierzchniach profilowanych, a także w klinach i im podobnych.

Parametry pianek
Jednym z podstawowych parametrów, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu pianki tapicerskiej jest jej gęstość, gdyż od niej zależy twardość materiału. Wyższa gęstość pianki to lepsza jakość i wytrzymałość, a co za tym idzie, mniejsze ryzyko powstawania odkształceń podczas zwykłego użytkowania. Wybierając piankę tapicerską, warto wziąć pod uwagę znajdujące się na niej oznaczenia. Dla przykładu, literą T oznacza się zwykłe pianki, a pierwsze dwie cyfry kodu, określają jej gęstość – wagę kubika, a kolejne dotyczą sztywności, które to parametry oceniane są podczas testów ciśnieniowych.

Wykorzystanie pianek tapicerskich
Różnorodność zastosowania pianek tapicerskich sprawia, że nie są one jedynie materiałem do tworzenia mebli, bowiem stosowane są one również w wykonywaniu elementów tapicerek meblarskich, detali tapicerek w obiektach użyteczności publicznej np. w fotelach kinowych, wagonach kolejowych itp., tworzeniu elementów montażowych do produkcji materaców, w tapicerowaniu mebli ogrodowych, elementów kaletniczych, w produkcji obuwia, elementów urządzeń rehabilitacyjnych, wyrobów dla dzieci, tapicerki samochodowej czy detali siodeł dla powozów i bryczek.

0