Posiadasz własną firmę? Zastanawiasz się jak w prosty sposób ułatwić a zarazem usprawnić wykonywanie obowiązków zawodowych zatrudnionym pracownikom? Dzisiaj skupimy się na temacie wind towarowych, opowiemy nieco więcej o ich praktycznym zastosowaniu oraz prawidłowym użytkowaniu.

Windy towarowe montowane są wewnątrz pionowego szybu, jak sama nazwa wskazuje winda towarowa służy jedynie do przewozu różnego rodzaju towarów, z racji specyficznej budowy konstrukcyjnej obecność człowieka w środku jest niemożliwa. Ich rozmiar jest zdecydowanie mniejszy od rozmiaru tradycyjnych wind znajdujących się w budynkach użytkowych, które przystosowane są do przewozu kilku a niekiedy nawet i kilkunastu osób. Jednak nie tylko rozmiar odróżnia windę towarową od windy standardowej, różnica dotyczy również sposobu jej sterowania. W windzie tradycyjnej główny panel sterowania zlokalizowany jest wewnątrz kabiny, co jest logiczne patrząc na to jaką funkcję pełni, w końcu korzystają z niej osoby znajdujące się w środku. Windy towarowe pozbawione zostały wewnętrznego sterownika, w tym przypadku jest on umieszczony z zewnątrz.
Jak zatem wygląda obsługa windy towarowej? Jest to banalnie proste, po otworzeniu drzwi windy należy umieścić w jej wnętrzu te przedmioty np. materiały budowlane i narzędzia, które za chwilę dostarczone zostaną pracownikowi znajdującemu się na najwyższym bądź najniższym poziomie. Po zamknięciu drzwi windy i wciśnięciu jednego przycisku umieszczone w niej przedmioty w przeciągu kilku sekund bezpiecznie dotrą do celu. Windy towarowe są praktyczne nie tylko ze względu ich zastosowania, ale także i montażu, nie wymagają one bowiem zbędnych modyfikacji architektonicznych, danego budynku. Koszt zainstalowania windy towarowej również nie jest wysoki, oczywiście wszystko zależy od jej wymiarów, udźwigu oraz innych dodatkowych udogodnień takich chociażby jak obecność metalowych półek (windy towarowe – hotelowe).

Obecnie windy towarowe cieszą się dużym powodzeniem szczególnie wśród właścicieli hoteli, pensjonatów czy restauracji, gdzie wykorzystywane są w dużej mierze jako urządzenie do przewozu brudnych naczyń, żywności, ręczników itp. Dotyczy to jednak wind towarowych o tzw. małym udźwigu, bowiem na polskim rynku znajdują się również i takie windy towarowe, które są w stanie udźwignąć aż do 300 kg. Z tym rodzajem wind możemy spotkać się najczęściej w fabrykach, magazynach, hurtowniach i innych tego typu obiektach użytkowych.

0