Choć zostały zaprojektowane głównie na potrzeby prac nad istniejącymi już obiektami budowlanymi (i nie tylko), skanery 3D znalazły zastosowanie w wielu innych dziedzinach. Dziedzinach najrozmaitszych, bardzo często względem siebie ani trochę nie spokrewnionych.

O ile termin „urządzenie rewolucyjne” stanowi często pusty treściowo slogan reklamowy, tak w przypadku skanowania 3D chyba najlepiej oddaje istotę rzeczy. Okazuje się, że te technologia ta to coś więcej niż skanowanie elewacji na potrzeby przemysłu architektoniczno-budowlanego. Zatem komu jeszcze mogą służyć skanery 3D?

Dopasuj protezę za pomocą skanowania laserowego

Protetyka jest dziedziną, w której skanery 3D sprawdzają się znakomicie. Nawet najlepszy protetyk nie jest w stanie pobrać tak dokładnej miary na protezę, jaką gwarantuje użycie skanera. To po pierwsze. Po drugie, stosowanie skanerów 3D likwiduje konieczność wykonywania kłopotliwych odlewów gipsowych. Wreszcie po trzecie, dzięki skanowaniu laserowemu cały proces poprzedzający wykonanie protezy skraca się z kilku tygodni do zaledwie kilku chwil.

3D scanning

Skanery 3D jako narzędzie filmowej postprodukcji

Oglądaliście już „Jurassic World”? Jeśli tak, pewnie wielu z was zastanawiało się, jakim sposobem stworzono tak realistycznie wyglądające dinozaury. Właśnie tak, między innymi przy użyciu skanera 3D Artec. Dzięki niemu modele dinozaurów stworzone przez artystę rzeźbiarza zostały przeniesione z płaszczyzny rzeczywistej na płaszczyznę cyfrową. Ale to tylko jeden przykład, dotyczący w dodatku jedynie modeli ruchomych. A trzeba również wiedzieć, że powstaje coraz więcej produkcji filmowych, gdzie skanowaniu laserowemu poddane zostają lokalizacje.

Skanowanie 3D jako przyszłość branży gier komputerowych

Przed dwoma laty śląskie studio Farm 51 wypuściło trailer gry „Get Event”. Gry, która miała wykorzystywać technologię Informatrix3D, opracowaną przez krakowską firmę Better Reality. Technologia ta oferowała niesamowitą fotorealistyczną grafikę, uzyskaną przy pomocy… skanerów 3D. Rzeczywiste lokalizacje przenoszono w ten sposób do świata przedstawionego gry. Gra jak dotąd nie ujrzała światła dziennego, niemniej jednak same filmowe zapowiedzi robiły olbrzymie wrażenie. Na tyle olbrzymie, że technologią zainteresował się taki gigant jak Sony.

Więcej na inwentaryzacja3d.pl

Możliwości są nieograniczone

Ze skanerów 3D wykorzystywane jest w szeroko pojętej medycynie sądowej, chirurgii plastycznej, ortopedii. Znajdują zastosowanie również w motoryzacji, wzornictwie przemysłowym i najróżniejszych gałęziach przemysłu. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest arcydokładne kopiowanie dzieł sztuki w postaci rzeźb, dokumentowanie obiektów mających wartość historyczną. Możliwości jest naprawdę wiele, a to tak naprawdę dopiero początkowa faza rozwoju skanowania 3D. Co będzie za kilka lat? Pożyjemy, zobaczymy!

Foto: PixaBay
0