Problem z mokrymi murami nie należy do łatwych w rozwiązaniu, a zwykłe środki, mogą nie wystarczyć podczas walki z wilgocią domu.

Jednym ze sposobów na pozbycie się kłopotu, będzie w tym wypadku profesjonalne osuszanie ścian, które pomoże zarówno w sytuacji problemów ze złą izolacją, błędami budowlanymi, starzeniem się materiałów, podejściem wód gruntowych,pojawienia się obfitych deszczów czy powodzi.
Wiele osób, które mają problem z mokrymi murami uważa że nie sposób opanować sytuacji, jednak zanim przejdziemy do drastycznych, inwazyjnych metod, warto postawić na skuteczne sposoby osuszania ścian.

Rodzaje metod osuszania murów
Głównymi sposobami osuszania murów są metody inwazyjne oraz nieinwazyjne. Wśród metod nieinwazyjnych, czyli takich, które warto zastosować w pierwszej kolejności jest nagrzewanie, kondensacja, absorpcja czy mikrofale. Każda z tych metod ma swoje zalety, jednak o co w nich chodzi?
Nagrzewanie – polega na osuszaniu ścian przy pomocy dużych nagrzewnic. Pozwalają one osuszyć powietrze, poprzez podniesienie temperatury do nawet około 40 stopni, przez co znajdująca się w murze wilgoć intensywnie paruje. Jest to metoda zdatna w mało problematycznych przypadkach, stąd w poważniejszych sytuacjach, gdy mur jest przesiąknięty całkowicie, może się ona nie sprawdzić.

Dzięki absorpcji, możliwe jest odebranie wody ze ścian, które uzyskać można dzięki suchemu powietrzu generowanemu poprzez specjalistyczne urządzenia. Najczęściej wykorzystane są w nich żele krzemionkowe, chlorek litu bądź żele silikonowe. Stosowanie tego rodzaju metody pozwala całkowicie wysuszyć mury.

Kondensacja to sposób, który pozwala na skroplenie pary wodnej, a jego wykorzystanie sprawdza się w wyjątkowo mokrych murach. Metoda ta pomaga obniżyć wilgotność powietrza murów, a woda uwalnia się z nich poprzez intensywne parowanie. Zasysana przez wentylatory jest skutecznie usuwana z zawilgoconych punktów.
Dwie powyższe metody – absorpcja i kondensacja, działają na podobnych zasadach i działają najlepiej w szczelnie zamkniętych pomieszczeniach. Im bardziej suche powietrze, tym szybsze rezultaty osuszania murów. Nie należy zatem wietrzyć pomieszczeń podczas stosowania pracy maszyn osuszających tymi metodami.
Ostatnią z nieinwazyjnych metod osuszania murów są mikrofale, które w sposób efektywny pozwalają podgrzać wnętrze warstw muru (niczym mikrofalówka ogrzewająca żywność), pozwalając na ich skuteczne osuszenie. Tutaj wietrzenie pomieszczeń jest już jak najbardziej wskazane. Niestety metoda ta jest dosyć niebezpieczna dla zdrowia.

https://www.brutt-saver.pl/

0