Możliwości jakie oferują obecnie windy schodowe to ogromna szansa dla wszystkich niepełnosprawnych osób, seniorów czy osób młodszych cierpiących z powodu trwałych lub czasowych problemów z poruszaniem się, na pokonywanie barier takich jak schody.

Do niedawna na naszym rodzimym rynku nie było zbyt łatwo znaleźć właściwych modeli wind schodowych, jednak tendencja ta stopniowo ulega zmianie i coraz łatwiej jest nam stworzyć komfortową i łatwą w poruszaniu się przestrzeń użytkową w miejscach publicznych, domach jak również różnego rodzaju budynkach biurowych.
Do najpopularniejszych rozwiązań z zakresu wind schodowych zaliczyć możemy między innymi krzesełka schodowe, platformy oraz podnośniki pionowe.

Krzesła schodowe
Windy schodowe w formie krzesełek schodowych to jedno z popularniejszych rozwiązań, które sprawdzą się w najbardziej wymagających warunkach klatek schodowych. Są dosyć tanie, a dodatkowo nie wymagają zbytniego wysiłku podczas instalacji oraz są szalenie łatwe w obsłudze. Krzesła tego typu można montować wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz na różnorodnych rodzajach schodów.
Ten model podnośników schodowych wymaga instalacji szyn, które mocowane do schodów bądź ściany pozwalają na sprawne transportowanie wagoniku z wygodnym siedziskiem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa. Całość zapewnia komfort i pewność poruszania się w obrębie schodów, a dodatkowo można obsługiwać krzesło za pomocą pilota, bądź joysticka umiejscowionego w podłokietniku. Ich maksymalne obciążenie wynosi do 130 kg.

Platformy schodowe
Ta winda dla osób niepełnosprawnych to bez wątpienia niezwykła wygoda dla osób, które poruszają się na wózkach inwalidzkich. Wyposażone w solidną bazę, pozwalają komfortowo transportować osoby zarówno w miejscach publicznych jak i domach jednorodzinnych. Są to modele doskonałe dla większych obciążeń od 230 do 300 kg, stąd są mocniejsze od krzeseł schodowych. Wyposażone są również w specjalne barierki ułatwiające transport. Mogą być również wzbogacone w specjalne siedzisko.

Podnośniki pionowe
Ten ciekawy typ wind schodowych to alternatywa dla ukośnych podnośników (jak te powyższe), a ich zaletą jest możliwość szybkiego transportu osób niepełnosprawnych w obrębie kilku kondygnacji. To rozwiązanie, które pomieści się w klatkach schodowych, które są wąskie i nie pozwalają zamontować obszerniejszych platform schodowych. Ich funkcjonalność pozwala na transport więcej niż jednej osoby.

0