Windy towarowe to dla wielu osób rozwiązanie, które sprawdza się wyłącznie w obiektach użyteczności publicznej,

w końcu najczęściej spotykamy je w szpitalach, hotelach, domach towarowych czy obszernych obiektach handlowych, produkcyjnych, magazynowych itp. W budynkach mieszkalnych, najczęściej stosowane są klasyczne windy osobowe, stąd obecność także tych towarowych, bywa zaskoczeniem.
Jak się jednak okazuje, wiele domów jednorodzinnych coraz częściej wykorzystuje w projektach obecność windy towarowej, która może bardzo ułatwiać codzienne funkcjonowanie domowników.

Winda towarowa w domu jednorodzinnym
Specyficzna konstrukcja windy towarowej sprawia, że jej zastosowanie budzi wątpliwość. Jej usytuowanie może być jednak bardzo praktycznym rozwiązaniem np. w kuchni. Mądrze zaprojektowane budynki domów jednorodzinnych uwzględniających windę towarową, pozwalają wpłynąć korzystnie na komunikację pomiędzy mieszkańcami domu, ale również są niebywałą wygodą.
Świetnym przykładem zastosowania windy towarowej jest usytuowanie kuchni na poziomie piwnicy, dzięki czemu możliwe jest powiększenie przestrzeni mieszkalnej na wyższych piętrach, a co za tym idzie, dostarczanie gotowych posiłków na wyższe piętro staje się łatwe i przyjemne.
Rozwiązanie powyższe nie musi jednak dotyczyć wyłącznie kuchni, bowiem winda towarowa może pomóc w transporcie naszych prac rękodzielniczych itp. które wykonujemy w znajdującej się w piwnicy pracowni. Niewielka winda towarowa, zyskuje wówczas bardzo ważną rolę w komunikacji i niesamowicie ułatwia codzienną pracę.

Instalacja windy towarowej w istniejącym budynku
Nie da się ukryć że jeszcze do niedawna instalacja windy towarowej w istniejących budynkach była wyzwaniem, jednak dzisiaj, nie stanowi już niemal żadnego problemu. Dorze zaplanowana nie obejmuje poważnych remontów, gdyż jedynym elementem niezbędnym do jej instalacji jest otwór w stropie. Współczesne dźwigi towarowe dysponują własną zabudową, przez co nie będzie konieczne tworzenie specjalnego zamurowania bądź innych zabudowań całej konstrukcji, a aranżacja windy pozwala na sporą dowolność.
Inwestycja w tego rodzaju rozwiązanie pozwala uzyskać spektakularne efekty we wnętrzach, a dodatkowo większość urządzeń tego typu, nie potrzebuje osobnej maszynowni, gdyż cały napęd umieszczany jest w nich w obrębie szybu. Dbając o ich regularną konserwację i przeglądy, zyskujemy zatem niebywale funkcjonalne rozwiązanie dla domu, które jest bezpieczne i w pełni sprawne technicznie.

0