Schodołazy to niezwykła opcja, dzięki której możliwe jest pokonywanie przez osoby starsze bądź niepełnosprawne kondygnacji oraz schodów w różnych lokalizacjach.

Urządzenia te są mobilne, dlatego też w sposób łatwy i szybki można dostać się dzięki nim wszędzie gdzie tego potrzebujemy, a dodatkowo niektóre modele można umieścić np. w bagażniku samochodu.
Wybór shodołazów nie jest zadaniem łatwym, bowiem musimy dobrać je przede wszystkim do naszych potrzeb i oczekiwań. Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje tych funkcjonalnych urządzeń, mianowicie schodołazy kroczące oraz gąsienicowe.

Schodołazy gąsienicowe
To urządzenia poruszające się przy pomocy gąsienic, które najeżdżając na poszczególne stopnie schodów mogą szybko przemieszczać się zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków. Ich zaletą jest łatwa obsługa, a dodatkowo jest to alternatywa, którą można z łatwością dopasować do większości wózków inwalidzkich. Poszukiwanie schodołazów warto jednak rozpocząć od dopasowaniu ich do określonego modelu wózka. Gąsienicowe schodołazy należy również dopasować do schodów, które będziemy najczęściej użytkować, bowiem można dobrać model do ich szerokości bądź układu – w niektórych przypadkach ten typ schodołazów nie sprawdzi się zupełnie. Doświadczeni producenci i sprzedawcy z pewnością pomogą dobrać model dopasowany do potrzeb.
Ten rodzaj schodołazów będzie doskonały do szerokich klatek schodowych, które nie mają zakrętów, bądź wyposażone są w półpiętra lub spoczniki. Jest dosyć duży, stąd lepiej sprawdza się w jednej lokalizacji np. w budynku użyteczności publicznej.

Schodołazy kroczące
Jak można się domyślić, ich działanie opiera się na robieniu kroków – schodek po schodku. Oczywiście można je dopasować do potrzeb ustawiając pożądaną prędkość poruszania się. Schodołazy kroczące dysponują zintegrowanym krzesłem lub wózkiem, ułatwiając poruszanie się po schodach. Są one zdecydowanie bardziej mobilne, mniejsze w gabarytach od modeli gąsienicowych, stąd łatwo je zdemontować i np. zapakować do bagażnika samochodu. Inwestycja w modele z płozami najazdowymi, pozwalają dopasować schodołaz do każdego wózka, przez co są wyjątkowo uniwersalne.
Schodołazy kroczące do rewelacyjna alternatywa dla wąskich klatek schodowych, w tym tych wyposażonych w schody zabiegowe i kręcone. Ich główną zaletą jest lekkość konstrukcji i kompaktowość, stąd świetnie sprawdzą się jako przenośny schodołaz na wiele okazji – idealny model dla domów prywatnych, w których architektura wnętrz bywa wymagająca.

0